14. prosince 2012

Čím ozdobit vánoční stromeček pro zahradní ptactvo


Vánoce, Vánoce přicházejí… Obdarujme naše užitečné přátele v zahradě.
Hospodáři vždy mysleli na Štědrý den na všechny a všechno důležité, jež je obklopovalo, s čím celý rok zacházeli. Už v Babičce Boženy Němcové se dočteme, že drůbež a dobytek dostaly vánočky. Po večeři nabrala babička ode všeho kousek, polovičku z toho hodila do potoka, druhou půli zahrabala do sadu pod strom, aby zůstala voda čistá a zdravá, a země byla i nadále úrodná. 
V posledních letech jako bychom se pomalu rozvzpomínali na staré zvyky. Nemám na mysli, že bychom překrmovali vánočkou naše domácí mazlíčky, ale chci spíše poukázat na nově zakořeňující zvyk chodit na Štědrý den do zahrady nebo lesa a zdobit stromky pro zvěř a ptáky, jablky, lojem, ořechy a další potravou. Pokud jste to někdy zkusili, jistě víte, že není jednoduché umístit dané pochoutky na jednotlivé větvičky. Jablka jsou těžká, ořechy se sypou a lůj vypadává z drátků. V případě, že byste chtěli mít podobně ozdobený stromeček přímo ve vaší zahradě, asi byste ocenili pohodlnější a možná i estetičtější řešení. Tím jsou lojová krmítka vyrobená tak, aby vyhovovala ptákům a zároveň se s nimi dobře manipulovalo. Ozdobení vánočního stromku je tak snadné i zábavné a především pro ptáky vhodné i bezpečné. 

Když zvonek zacinká 

Vánoční stromek pro ptáky se nemusí zas až tak moc lišit od jedliček a smrčků, jež míváme v obývacích pokojích. Jen zvonečky a koule na něm zavěšené nebudou ze skla nebo umělé hmoty, ale z přírodních materiálů. Velmi pěkně vypadá třeba zvonek z javorových listů, který je vyplněný lojem. Ten se dá dokonce po spotřebování lojové výplně znovu naplnit. Rozhodně zajímavou a hezky vypadající pochoutkou pro ptáky je třeba kokosový ořech, rovněž vyplněný lojem. 

Darovat opeřencům srdce

Lojová krmítka jsou vyráběna v nejrůznějších tvarech. Místo blikajících světelných řetězů navěšených na stromcích v předzahrádkách, které ptáky spíše odradí, se dá stromek ozdobit třeba srdíčky vyplněnými vysokoenergetickou lojovou pochoutkou s bobulemi. Po spotřebování náplně netřeba obal ve tvaru srdce vyhazovat. Stačí jej na jaře umístit někam do hustého větvoví, neboť je vyroben z hnízdícího materiálu. Podobně hezká je také velká borovicová šiška s lojem.
A co dát ptáčkům pod, tedy spíš na, stromeček? Třeba lojový dortík s hmyzem a ovocem nebo kmen vyplněný lojovými koulemi.

Více druhů lojových krmítek pro zahradní vánoční ptačí stromeček naleznete na www.zdrava-zahrada.cz

Příště se dozvíte, čím lze doplnit krmítka, aby do nich nepadl sníh nebo je nevyjídaly veverky či kuny.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš komentář.
Zdravá zahrada tým